T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Manavgat Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Manavgat Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Mr

Güncelleme Tarihi: 26/09/2017

Manyetik rezonans görüntüleme son 20 yıldır kullanılan yeni bir görüntüleme yöntemidir. MRG ağrısız ve x-ışını gibi zararlı olabilecek araçlar kullanmayan bir tanı tekniğidir. Hasta güçlü bir elektromagnet (mıknatıs) içeren bir silindirin içinde yatarken, vücuttaki hidrojen atomlarının enerji salmasına yol açan radyo dalgaları gönderilerek işlem gerçekleştirilir. Mıknatıs etkisi ile hareket eden binlerce atoma ait bilgi bir bilgisayara gönderilir ve incelenen alanın değişik eksenlerde kesitsel görüntüsü elde edilir. Radyolog doktorlar bu görüntüleri değerlendirilerek hastalık hakkında bilgi edinirler. 

Nasıl Yapılır? Hangi amaçlarla yapılır?

MRG ile vücuttaki her organı incelemek mümkündür. Kafatasının içine bakıp beyin tümörü aramak, sinir kılıflarını inceleyip multiple skleroz bulgularını araştırmak, beyin kanaması ve eklem rahatsızlıklarını değerlendirmek gibi karışık ve zor işlemler gerçekleştirilebilir.
Ayrıca kaslar, bağlar, kan damarları, kalp, karaciğer ve böbrek gibi organlar hastalık yönünden taranabilir. Gerektiğinde allerjik özellikleri çok az olan kontrast maddeler kullanılır. Ayrıca MRG beyin fonksiyonları da değerlendirebildiğinden dolayı, ruhsal bozuklukların incelenmesinde de kullanılabilir. Elde edilen görüntüleri değerlendiren bir radyolog doktor bilgisayar aracılığıyla ek bazı işlemler yaparak daha detaylı ve farklı bilgiler (3 boyutlu görüntüler, fonksiyonel görüntüler, biyokimyasal incelemeler, anjiografi görüntüleri) elde edebilir. 

Son 10 yılda büyük gelişmeler kateden MR teknolojisi sayesinde bilgisayar tomografi ve diğer radyolojik tanı yöntemlerinin çözemediği birçok vakayı Manyetik Rezonans(MR)görüntülenebilir hale getirmiştir. Özellikle nöroloji ve beyin cerrahisi(nöroşirurji )MR’ı en çok kullanılan tıbbi branşlardır. MR incelemenin sağladığı yüksek yumuşak doku çözünürlüğü sayesinde damar anomalileri, anevrizma(damar baloncuğu)iyi-kötü huylu tümörler, epilepsi oluşumunda rol oynayabilecek birçok hastalığın tanısını koyabilme mümkündür. 

Kas-iskelet sistemi hastalıklarında(ortopedi)da yine MR menisküs zedelenmeleri başta olmak üzere spora bağlı yada bağlı olmayan gelişen patolojilerde yüksek doğruluk oranında ve noninvaziv(hastaya zarar vermeyen)radyolojik tanı yöntemi haline gelmiştir. Bağ zedelenmeleri, kemik berelenmesi, tendon yırtıkları, bel fıtığı(disk hernisi), kas hasarları gibi birçok hastalıkta yüksek doğruluk oranında tanı koyma olanağı sağlamaktadır. Ayrıca beyinden bacaklara kadar bütün ana atar damar(arteryel sistemin görüntülenebilmesi)ile Kateter Anjiografisi olmadan büyük oranda doğru tanı koyabilme mümkündür. Standart tetkiklerin yanında beyin tümörü araştırmasında ve beyin tümörlerini saptamada MR Spektroskopi, beyin omurilik sıvısının akımına yönelik BOS Dinamik tetkik, karotis, aort, alt ve üst ekstremite atar damarları(arterlerine)yönelik, angio, safra yollarının görüntülenmesinde, MR kolanjio, beyin damarlarındaki tıkanıkların erken dönemde tespitinde diffüzyon-perfüzyon incelemelerini yapabilmekteyiz. Son yıllarda yapıla gelen MR Enteroklizis, MR Ürografi, MR Artro, Meme MR gibi tetikleri de bünyemizde gerçekleştirilmektedir.

Hangi durumlarda yapılmaz? 

Bu üstün görüntüleme teknolojisinin kullanılamayacağı hastalar da vardır ki bunların başında vücudunda metal protez bulunanlar gelir çünkü MRG’nin mıknatısı bu metalleri yerinden oynatabilir. Bu gibi hastalar arasında kalp pili olanlar, beyin ameliyatı ile beyin damarlarına klips takılmış kişiler, metal kalp kapakçıkları olanlar ve iç kulak protezi olanlar yer alır. Eğer doktorunuz sizden MRG tetkiki isterse onu bu tür metallerin varlığından haberdar etmeyi unutmayın. Ayrıca kapalı yerlerde kalamayan hastalarda uygulanamamaktadır. Bu nedenle açık MR geliştirilmiş olup, bu tür hastalar bu cihazlarda görüntülenebilir.